Ako si doma presvetliť miestnosti 

 

Posun času, skoré stmievanie, ale aj dni plné „šedivého“ svetla. To všetko nás čaká od jesene až do príchodu jari. Nikto však nežije rád v temnote. Miesto, ktoré voláme domovom, či už je to byt, alebo dom, by malo byť plné svetla a energie. Ako to dosiahnuť?

Svetlé miestnosti v domácnosti na nás pôsobia lepšie, čistejšie, jednoduchšie, pozitívnejšie. Prečo? Svetlosť má vplyv na naše emócie a náladu. Svetlejšie miestnosti dokonca ľudí viac povzbudzujú k cvičeniu a sústredeniu sa na svoje životné blaho. Prirodzené slnečné svetlo zas znamená produkciu vitamínu D v tele - jeho nedostatok zas spôsobuje depresie. Takže máme dosť dôvodov na to žiť vo svetlých miestnostiach. Ako si však zmeniť miestnosti tak, aby boli, alebo aspoň vizuálne pôsobili svetlejšie? Tu je niekoľko nápadov:

 

Dôkladné upratanie

 

 

K dôkladnému jesennému a zimnému uprataniu domácnosti sme vyzývali už v našom predošlom blogu s jesennými inšpiráciami. Upratovanie sa môže zdať očividné, no niekedy má aj iný než hygienický charakter. Najmä po prašnom a suchom lete a jeseni sa na oknách vytvorí povlak tak zvnútra, ako i zvonka. A jednoduché umytie okien môže znamenať viac svetla v interiéri. Podobne je to so svetlami. Sú vysoko a ťažko dostupné, že ich čistenie od prachu a nánosov špiny väčšinou opomenieme. No práve ich čistota a svietivosť idú ruka v ruke a sú tými najjednoduchšími tipmi na viac svetla doma.

Ak ani umytie okien nepustí do izieb viac svetla, zvážte pohľad z druhej strany – zvonka. Vegetácia neoddychuje a malý strom či krík už mohol narásť do takých rozmerov, že ste si ani nevšimli, ako začal blokovať prienik slnečných lúčov dovnútra domu. Jeseň a zima sú vhodné obdobia na ich úpravu.

 

Typ a rozmiestnenie nábytku a doplnkov

 

 

Pre svetlejší domov to chce svetlejší nábytok, ideálne na tenších nohách. Pre dostatok pocitu svetla si vyberte svetlé stoličky, stolíky, skrinky, krémové gauče, či svetlý koberec na tmavú podlahu. To isté platí o svetlých závesoch, ktoré by nikdy nemali „ukrajovať“ z priestoru okna, cez ktoré svetlo preniká dovnútra. Jednoduchým redekoračným trikom sú aj svetlé vankúše, deky a prikrývky. Samozrejmosťou by mali byť biele, alebo svetlé steny. Na nich by ste to nemali prekombinovať obrazmi. Menej je v tomto prípade viac a tak radšej siahnite po jednom väčšom obraze v živých dynamických farbách. Všeobecne platí, že priveľa dekoratívnych predmetov v miestnosti ju stmaví. A tak stavte na minimalizmus a dekoračné predmety plniace miestnosť zo sentimentality vyhoďte. Miestnosť tak bude svetlejšia, ale aj priestorovo väčšia.

Podobný efekt dosiahnete aj šikovným rozmiestnením zrkadiel. Zrkadlo oproti oknu miestnosť tak zväčší, ako aj znásobí svetlo v nej. Zrkadlá sú najtypickejšie v kúpeľniach. V tých, v ktorých máte len malé okno, vám viac svetla prinesie prekvapivo zeleň. Skúste jednu z domových rastlín, najmä takú, čo preferuje vlhký vzduch a nepotrebuje veľa priameho svetla, presunúť do kúpeľne a uvidíte, že sa v nej budete cítiť príjemnejšie.

Niekedy je celý trik v tom trochu nábytok popresúvať. Prirodzené svetlo nemôže do miestnosti preniknúť, ak máte pri okne veľkú skriňu, či kvet. Posuňte ich na opačnú stranu miestnosti a necháte tým svetlo prenikať hlbšie do interiéru.

 

Pomôžte si umelým svetlom

 

 

Počas dlhých zimných večerov si určite urobíte príjemnú krbovú atmosféru pomocou sviečok a tlmených žltých svetiel. Niekde však žlté svetlá nepomáhajú k pocitu dostatočnej svetlosti priestoru. Žlté svetlo zo žiaroviek jednoducho zosvetlíte tak. Že ich vymeníte za LED svetlá. Nielenže vám to ušetrí energie, ale aj požadovaný svetlý efekt.

Celkovo neváhajte pomôcť prirodzenému svetlu tým umelým. Rozmiestnite ho tak, že ak prirodzené svetlo neprenikne na všetky miesta, na tých tmavých mu trochu pomôžete. Je dôležité nielen to, koľko svetiel máte, ale aj kam smerujú. Svetlá svietiace zospodu priestor neprikrývajú ale otvárajú. Svetlo akoby sa otvára do miestnosti a tým ju robí svetlejšou. Nasmerujte ho teda na stenu, alebo strop a pri kúpe dodatočných svetiel myslite na stolné lampy, alebo stojanové lampy s nasmerovateľnými svetlami.