Rekreačné nehnuteľnosti, to sú chvíle úniku z dennej reality na chatu, či chalupu. S radosťami a odchodom na svoje obľúbené miesto sa však spájajú aj povinnosti ako údržba a obnova. Poradíme vám pár vylepšení, ktoré vám pobyt na vašom mieste oddychu postavia na úplne inú úroveň.
Ak potrebuje vaša rekreačná nehnuteľnosť kus obnovy, s nákupom stavebných materiálov neotáľajte. Ako sme už spomínali v tipoch na jarné práce na dome a bývaní, niektoré výrobky zlacneli oproti minulému roku aj o polovicu. To sa netýka ceny práce a tak je veľkou výhodou, ak si dokážete nakúpiť materiál a s prácou si poradíte sami. Pokiaľ nehnuteľnosť nepotrebuje obnovu, nátery, či stavebné úpravy, môžu sa hodiť niektoré vychytávky, ktoré vám pobyt zjednodušia:
Či už máte chatu bez elektriny, alebo chalupu s jej nízkou spotrebou, život na rekreačných nehnuteľnostiach je s obnoviteľnými zdrojmi jednoduchší. Solárne panely sú ideálne vzhľadom na to, že keď elektrinu nespotrebovávate, dodáva sa do siete a vám sa generuje príjem len preto, že „máte strechu“. Podstatné je však, aby ste mali nehnuteľnosť na slnečnom pozemku. Chata v údolí má len málo svetla v priebehu roka a tak by sa vám panely, ktorých ceny dnes vyleteli nahor, nemuseli oplatiť. Ak vám v okolí silno fúka, exitujú aj malé veterné elektrárne, no na Slovensku je miest, na ktorých by sa táto investícia oplatila, len veľmi málo.
Hitom sa stali aj takzvané balkónové elektrárne, ktoré sa dajú kúpiť aj napríklad v Hornbachu, alebo v Datarte. Výrobcovia tvrdia, že stačí zapojiť „podomácky“ do siete a utiahnu vám mnoho z domácnosti. Na rekreačnej chalupe však pozor – a rovnako aj doma. To, čo tvrdia predajcovia platí len v prípade, že máte vyšší odber, než vyrobí táto domáca elektráreň. Inak by sa vám účty mohli dokonca navýšiť. Dôvodom je, že na dodávky do siete potrebujete zmluvu a súhlas s distribučnou spoločnosťou a ten správny typ elektromera. Preto si tieto inštalácie radšej dopredu preverte a nechajte nainštalovať odborníkom. Ak na verejnú elektrickú sieť nie ste napojení, jedná sa o takzvaný ostrovný solárny systém, v ktorom sa prebytočná energia uskladňuje v batériách. Vždy však jeho inštaláciu konzultujte s odborníkmi.
Najväčší problém chát na horách a osamotených nehnuteľností je nepripojenie na verejnú kanalizáciu a teda aj problém so záchodmi. Záhradné toalety a latríny sú pre mnohých dôvodom, prečo ich život bez pripojenia na vodu ani trochu neláka. Riešením sú spaľovacie záchody (ako napríklad Ekotoi 1200, alebo Cindirella). Tieto ponúkajú ľahkú inštaláciu a postačuje im pripojenie na plyn, alebo elektrinu. Po vyvedení jednoduchej dymovej rúry k fasáde domu či chaty riešia problém s odpadom hygienicky, pričom pri vysokej teplote zostane z mesačného odpadu jednej domácnosti len lopatka sterilného popola, ktorý môžete vysypať kdekoľvek do voľnej prírody. S minimálnou údržbou si hygienicky vyriešite toaletu tam, kde ste o nej ani nesnívali a nebudú vás už budiť nočné mory o zimou zamrznutom vodovodnom potrubí pri splachovacích záchodoch.
Ak vašej chate či chalupe chýba aj pripojenie na vodu, existujú aj tu riešenia. Jedným spôsobom je kempingová sprcha s kabínkou, ktorú prinesiete so sebou. Potom sú tu solárne sa nabíjajúce nádoby s vodou a sprchové hlavice s obohateným vzduchom, ktoré spotrebujú omnoho menej vody.
V dnešnej dobe je veľmi populárne obstarávať si elektronické vychytávky, ktorými si na diaľku nastavíme veci v domácnosti tak, aby bol náš život ľahší. O to viac to platí pre chatu, či chalupu. Ak máte pripojenie na elektrinu, máte vyhrané. Dnes sa dá nastaviť kúrenie dopredu tak, aby ste prišli do vyhriatej, či dokonca aj rozsvietenej nehnuteľnosti. Okrem toho si môžete nainštalovať kamery a bezpečnostné systémy, ktoré vám nahrajú, či pošlú notifikáciu, ak sa v nehnuteľnosti zaznamená pohyb. Tak môžete mať pokrytú aj oblasť bezpečnosti a pokojne spávať, hoci váš druhý dom je na druhom konci republiky.
Na rekreačnú nehnuteľnosť sa chodíme nabiť úplne inou energiou, no aj tak potrebujeme zostať v spojení cez mobily, nečakane sa pripojiť cez laptop, či len nabiť nabíjateľné batérie. Na to vám poslúži nabíjacia stanica. Tú si doma nabijete v elektrickej sieti a na chate či chalupe už len využívate energiu, ktorá je v nej uskladnená. Dbajte na to, aby tá vaša mala prepäťovú ochranu i poistku proti prehriatiu. Vhodné je tiež vybrať si model a typ, ktorý odnesiete – batérie sú nesmierne ťažké. V obchodoch nájdete aj solárne nabíjateľné modely a pre tých, ktorí majú solárne panely na streche a ostrovný systém, je možnosť využiť túto batériu ako úložisko energie v čase, keď tam nebudete.
Život na chalupe a chate je únikom z komfortu bežných dní, to však neznamená, že si ho nemôžete spríjemniť o niekoľko moderných technológií, ktoré robia život o niečo pohodlnejším.