Mať záhradu a dom je najúžasnejšie v lete, keď si ich môžete dopriať naplno. S príchodom jesene však tieto miesta okolo nášho bývania zostanú opustené a my začíname polrok života v teple interiéru. Ešte kým tak urobíte, nezabudnite záhradu správne zazimovať a dom pripraviť na chladné mesiace.
Do tejto aktivity sa vám moc chcieť nebude. Upratovanie, čistenie a pritom žiadna zábava. No ak sa predsa len zahryznete do týchto aktivít, oceníte to pri rozbaľovaní a otváraní vonkajšieho života na jar. Tak ani chvíľu nepremýšľajte – tu je váš „to do“ zoznam, čo by ste pred zimou okolo domu a na záhrade mali skontrolovať:
Ak máte na záhrade vysokotlakový čistič, určite ho využite na to, aby ste ním očistili chodníky, dlažby, ale i fasádu domu, ešte kým nenastúpia mrazivé teploty. Nespoliehajte sa na dážď, ktorý nemá taký tlak a teda špinu nezmyje úplne – a už vôbec nie v zastrešených posedeniach a altánkoch. Vyberte záhradný nábytok a doprajte poriadne umytie aj jemu. Ak máte drevený záhradný nábytok, či obklady, zvážte aj natretie novým náterom olejom, alebo farbou. V týchto dňoch vie dobre preschnúť bez toho, aby ste obmedzovali kohokoľvek pri jeho využívaní. Následne nábytok, hračky, grily a športové náčinie dobre uložte v sklade, garáži, či pivnici. Prikryte ich ideálne plachtou, aby sa na ne počas zimy nenachytal prach a na jar ste ich mohli rovno rozmiestniť späť na záhradu.
Po poslednom kosení a úpravách trávnika je čas aj na posezónne čistenie a opravy kosačiek a inej techniky využívanej na záhrade. Opäť je to niečo, čo veľmi oceníte na jar. Techniku nečistite vodou, aby sa nedostala kam nemá a nepokazila ju – no odstráňte minimálne nánosy trávy, vyčistite zanesené vzduchové filtre a vyprázdnite nádrž s benzínom a olej. Tie bude vhodné naliať pred kosiacou sezónou čerstvé. Ak na toto nemáte čas či schopnosti, zbaľte kosačku do auta a v jednom zo záhradných centier ich dajte na posezónnu prehliadku. V záhrade už určite máte všetko poorané a pripravené, posledné veci pred zimou je udržanie citlivých, najmä okrasných rastlín a drevín v teple. Na to poslúži mulč z tvrdého dreva, alebo vetvičky z ihličnatých stromov.
S príchodom dažďov, vetra a mrazu sa bez prevencie môže okolo domu stať niekoľko menších či väčších havárií, ktoré vám znepríjemnia dni. Lepšie je vopred sa im vyhnúť. Jedným z preventívnych opatrení je vytiahnuť ponorné čerpadlo zo studne a jeho uloženie do tepla. V hĺbke studne síce nezamrzne, no mráz by mohol potrhať hadice. Vypustite vodu zo systému zavlažovania, aby v mrazivom počasí nepraskli trubky a systém nezamrzol.
V neskorej jeseni, keď listy zo stromov opadnú, si vyberte krajší deň, aby ste opreli o dom rebrík a pozreli všetky odkvapové rúry a dažďové zvody. Nielen lístie, ale aj hniezda vtákov a nánosy z náletov môžu znemožniť plynulé odvádzanie vody. Môžu sa ohnúť, prasknúť zo zamrznutej vody, alebo robiť problémy pri topení snehu zo strechy. A keď už budete mať vytiahnutý rebrík, skontrolujte, či vetvy stromov a kríkov nevyrástli behom leta natoľko, aby mohli pri prípadnom silnom vetre a zlomení poškodiť váš majetok. Ak áno, je čas na trochu skracovania.
Sneh a mráz sú v zime nielen častejšou konverzačnou témou. Sú aj dôvodom, prečo do práce musíte vyrážať o niečo skôr, aby ste ich odstránili z auta, príjazdovej cesty, aj chodníku. Uistite sa, že máte dobrú metlu, lopatu a prípadne zakúpenú soľ proti pošmyknutiu. Ak kúrite drevom, hoci aj len v krbe, dbajte na to, aby ste používali kvalitne presušené drevo. Čerstvo narúbané drevo obsahuje veľa vody, čiže slabšie horí, má menšiu hrejivosť, zanáša komíny a produkuje viac emisií. Drevo by malo schnúť približne dva roky na otvorenom, no zastrešenom priestranstve. Jednoduchých znamením dobre preschnutého dreva je jeho farba – ktorá je až takmer sivá. Čerstvé odseknuté drevo má skôr žltý až hnedý odtieň. Niekedy stačí reorganizácia – presunúť skôr nasekané drevo zo zadnej časti drevárne dopredu, kým to čerstvo narúbané zas sušiť v zadných, menej dostupných častí.
Vonkajšie drevo by malo schnúť pod prístreškom, ale na vzduchu – čiže chránené zhora. Aby sa z neho dostala vlhkosť potrebujete sivé, nie žlté drevo – asi dva roky. Prehádžte staré drevo dopredu a nové dozadu.
S týmito krokmi za sebou sa môžete spokojne vrátiť do útulného domu, dopriať si horúci čaj, kávu, či čokoládu a niečo sladké. Veď prichádzajú zimné mesiace s dlhými večermi, komfortným jedlom, priateľmi a rodinou a časom pred televízorom v teple, kým vonku bude zúriť snehová metelica.