Minimalizmus je vo svojom jadre o odstránení nepotrebného a ponechaní priestoru pre to, na čom skutočne záleží. A v bývaní môže znamenať veľkú zmenu toho, ako sa vo svojom domove cítite.
V našom uponáhľanom svete je pôvab minimalistického životného štýlu čoraz silnejší. Kým naši rodičia a prarodičia zažívali nedostatok, my sa skôr vyrovnávame s prebytkom. Časom sa v našich domovoch nahromadí veľa vecí, ktoré priestor zapĺňajú a stáva sa z neho niečo medzi gýčom a skladiskom. Ak sa aj vy rozhliadnete okolo seba a poviete si, že je toho akosi moc, pomôžeme vám upratať, prerobiť alebo jednoducho vniesť do svojho priestoru viac pokoja.
Minimalizmus je viac než len dizajnový koncept; je to zmýšľanie. Ide o nájdenie slobody a jasnosti zredukovaním života na jeho podstatné veci. Vo vašej domácnosti to znamená vytvoriť priestory, ktoré sú nielen estetické, ale aj funkčné a bez prebytkov.
Skôr ako začnete, pochopte, že minimalizmus je o uprednostňovaní priestoru, svetla a jednoduchých foriem. Nejde o vytvorenie chladného alebo neosobného priestoru, ale skôr o taký, ktorý pôsobí pokojne a zámerne.
Majte aj na pamäti to, že nejde o akési povyhadzovanie vecí raz za život. Ide o neustály proces. Pravidelne prehodnocujte svoj priestor a odstraňujte predmety, ktoré už neslúžia svojmu účelu alebo nezodpovedajú vašej minimalistickej estetike.
Hoci minimalizmus uprednostňuje určitú univerzálnosť v dizajne, je dôležité, aby váš priestor pôsobil osobne. Hranica s chladne a neosobne pôsobiacim priestorom je veľmi tenká a tak sa nesnažte napodobiť iný katalógový priestor a nezabudnite na fotografie, umelecké diela, či predmety, ktoré sa vám spájajú s osobným životom.
Prvým krokom k prijatiu minimalizmu vo vašej domácnosti je upratať si. Tento proces nie je len o zbavení sa vecí, ale aj o prehodnotení toho, čo je skutočne dôležité. Ako začať?
V prvom rade zistíte, ako sa vám uľavilo na duši. Menší neporiadok znamená menej vizuálneho stresu a tak si do života prinesiete pokoj. Menej predmetov vo vašej domácnosti znamená aj jednoduchšie čistenie a údržbu – a teda viac času na seba. Minimalizmus tiež často vytvára ilúziu väčšieho priestoru, čo je výhoda, najmä ak máte menší bytový priestor.
Prijatie minimalistického bývania vo vašej domácnosti znamená nájsť krásu a pokoj v jednoduchosti. Je to cesta objavovania toho, čo je podstatné, a opúšťania zvyšku. Osvojením si minimalistického prístupu vytvoríte priestor, ktorý je nielen vizuálne príťažlivý, ale aj duševne a duchovne omladzujúci.
Neporiadok je protikladom minimalizmu. Rozhodnite sa pre šikovné úložné riešenia, ktoré skryjú neporiadok. Obzvlášť užitočné môžu byť vstavané police, úložný priestor pod posteľou a multifunkčný nábytok.
Pokiaľ ide o výzdobu, buďte selektívni. Každý predmet vo vašej domácnosti by mal mať nejaký účel alebo vám prinášať radosť. Vyberte si niekoľko kľúčových umeleckých diel alebo predmetov, ktoré k vám skutočne hovoria a prispievajú k celkovému pocitu z vášho priestoru.
Ak máte vonkajší priestor, rozšírte minimalistický prístup aj tam. Rozhodnite sa pre jednoduchý, čistý dizajn záhrady a vonkajší nábytok s elegantnými líniami.
Prechod na minimalistický dizajn sa nestane zo dňa na deň. Ide skôr o postupné a zámerné rozhodnutia smerom k jednoduchosti a funkčnosti. Neuponáhľajte to a experimentujte s rôznymi aranžmánmi a užívajte si proces vytvárania pokojnejšieho a účelnejšieho životného priestoru pre vás aj vašu rodinu. Nájdete v tom novú radosť a energiu do života.