Predlžujúce sa noci a kratšie dni, sychravé a blatisté počasie, aj minuté dovolenky. Čas od septembra do decembra sa považuje za jeden z najťažších v roku. Je dobré sa niečím zamestnať. A najlepšie niečím užitočným.
Jedným zo spôsobov, ako nedovoliť zhoršujúcemu sa počasiu doľahnúť na našu psychiku, je prichystať dom a záhradu na zimu. Ak už to máte za sebou, alebo bývate v byte, je tu iná inšpiratívna činnosť, na ktorú v závratnej rýchlosti roka nie je čas: interiér. Jeseň je asi jediný čas roka, kedy sa čas spomalí – a vy to môžete využiť vo svoj prospech.
Jesenné predlžujúce sa večery a čas, kedy vás počasie uzemní doma, je ideálne stráviť upratovaním. Môže sa to zdať čudné, ale vyhnete sa tak tradičnému predvianočnému zhonu a účinne zabijete čas, kedy sa nedá vyraziť ani do babieho leta, ani do zimnej rozprávky. Súčasťou takéhoto upratovania je aj pozrieť sa na miesta, kde môže unikať teplo – izolácia okien, dverí, podkrovia. V prípade, že máte krb, súčasťou jesennej údržby by malo byť dôkladné vyčistenie krbu pred vykurovacou sezónou. A zavolajte na revíziu technikov, aby sa pozreli na váš vykurovací kotol, aj kominárov na prezretie komína, kým začnete kúriť naplno. V najbližších rokoch budete určite chcieť platiť za energie čo najmenej.
Spolu s jeseňou prichádza aj čas, kedy budete tráviť oveľa viac času v interiéri. Kým v lete sa vaša pozornosť obráti na záhradu, alebo aspoň balkón či terasu, v chladných mesiacoch sa presúvame dnu. Ak si interiér vyčistíte od prebytočných, neslúžiacich a zahlcujúcich vecí, bude sa vám v ňom lepšie dýchať. Otvorte skrine a kriticky sa pozrite na to, čo ste z nich rok neobliekli, alebo nepoužili. Také veci totiž majú najväčšiu šancu na to, že už ich nepoužijete nikdy. Ľudia majú prirodzenú tendenciu zhromažďovať veci pre sentimentálne dôvody, no časom ich hromadenie spôsobí pocit stiesnenosti a úzkosti z malého priestoru. Jeseň je najlepší čas na to, urobiť poriadok tak v izbách, ako i vnútri odkladacích priestorov. Oblečenie venujte na charitu, alebo do podnikov sociálnej starostlivosti, či ho zrecyklujte. Vytrieďte si papiere a dokumenty do zakladačov. Otvorte špajzu, pivnicu, podkrovie – a pustite sa do toho, do čoho sa vám na jar, v lete, ani v zime nikdy nebude chcieť. Radili sme vám, ako si upratať garáž – a podobným systémom môžete pristupovať aj k akémukoľvek inému priestoru. Plnšie odpadkové koše budú znamením, že ste nechali zo svojho života veci odísť, aby mohli prísť tie nové.
Keď už máte poupratované a vyhádzané nepotrebnosti, kriticky sa pozrite na to, ako dostal za posledný rok váš interiér „zabrať“. Hodilo by sa vymaľovať? Je čas na nové tesnenie na sprchovom kúte? Dala by sa opraviť tá niekoľko mesiacov pokazená polička v skrini? Takéto práce zvyčajne odkladáme donekonečna, no ich realizácia netrvá dlho a budete mať pocit, že ste toho urobili veľmi veľa.
Do vyčisteného, uprataného a vynoveného vnútra vášho bytu či domu to chce aj trochu novej jesennej energie. Zmeňte náhľad na jeseň ako na sychravé a sivé obdobie roka a inšpirujte sa teplými farbami jesenných stromov a hrejivého tepla ohňa. Zájdite do najbližšieho obchodu s interiérovými doplnkami a pridajte na svoj gauč, pohovky a posedenia hrejivé deky a pohodlné vankúše. Nakúpte dostatok vonných, ale aj bežných sviečok a stojanov na ne, aby ich pálenie bolo vždy bezpečné, aj keď sa roztečú. Mnohé stojany sú nielen praktické, ale aj estetické – napríklad soľné lampy. Jesennými dekoráciami môžu byť vysušené farebné listy z prechádzky, šišky, gaštany, tekvice a čokoľvek v odtieňoch oranžovo-žlto-hnedej, čo dodá útulnú atmosféru. Keď sa zotmie a za oknom zavládne modro-sivá temnota, opätujte ju svetlom sviečok a vhodným osvetlením. Namiesto stropného svietidla skúste samostatne stojace lampy, ktoré smerujú svetlo nahor a vytvárajú tak omnoho útulnejšiu atmosféru.
Keď sa rozhliadnete po takto vynovenom byte, chýba už len jediné. Hrejivá šálka horúceho kakaa, dobrá káva, čaj, či miska polievky alebo dobrého jesenného prívarku. Vyskúšajte jedlo, do ktorého dáte o niečo viac chilli než zvyčajne. Zohrejte sa nielen cez oči, ale aj cez žalúdok.
Tieto jesenné rady pochádzajú od ľudí, ktorí žijú väčšiu časť roka v tme – od Škandinávcov. Oni zažívajú ešte kratšie zimné dni, či dokonca polárnu noc. Kvôli nepriazni počasia sa naučili tvoriť si útulné domovy. Aj preto sa tak vo svete preslávil dánsky štýl hygge. Nóri k tomu dodávajú podobné slovo – koselig. To znamená, okrem útulného domova aj to, aby ste sa nebáli obuť si gumáky a nepremokavú bundu a vyrazili do nepriazne počasia. Po takej prechádzke vám totiž ten pohľad na útulný domov plný oranžového svetla príde obzvlášť príjemný a to kakao obzvlášť hrejivé.