Ako si získať garáž opäť pre seba

Garáž je fantastické miesto, kam parkujete svoje auto a vďaka tomu ho máte zachovalé, vždy vyhriate alebo príjemne chladné a udržiavané. Je to však tiež miesto, kam odkladáte veci, s ktorými neviete, kam inam ich dať. A mesiac po mesiaci zistíte, že garáž sa stala jedným chaotickým skladiskom, v ktorom sa už ani sami nevyznáte. My vám pomôžeme získať si ju späť.

Pomáha nám s parkovaním auta, ale tiež s odkladaním zimných pneumatík, náradia, záhradného vybavenia, bicyklov a detských hračiek, lyží a iného športového náčinia. Jednoducho – udržať garáž upratanú, organizovanú a užitočnú je z dlhodobého hľadiska poriadna fuška. Preto ak sa aj z vašej garáže stala kopa, v ktorej sami netušíte čo je, je čas otvoriť garážové vráta a obetovať jeden víkend uprataniu, za ktoré budete vďační po celý rok.

 

Ako začať s upratovaním garáže

Ideálnym začiatkom je heslo „všetko musí von“. Nielenže si garáž zaslúži možno už aj novú farbu na stenu, vymetenie pavučín a pozametanie prachu, ale možno aj vyčistenie nejakých tých škvŕn ktoré nakvapkali z auta. Ku garáži si dotiahnite smetiak, avšak ešte viac sa vám zíde požičať si na víkend vozík – na zberný dvor to asi párkrát z haraburdami otočíte. Triedenie musíte riadiť pod heslom „rozdeľuj a panuj“ a nie „to sa ešte možno zíde“. Pravdepodobné je, že ak ste niečo rok, nebodaj dva až tri nepoužili, už to nepoužijete nikdy. To, čo vám zostane, si vonku roztrieďte do kategórií: záhradné potreby, náradie, športové náčinie, veci na údržbu auta, alebo iné podľa vašich potrieb. Veci, ktoré nechcete vyhodiť, môžete stále speňažiť cez bazáre na webe či sociálnych sieťach – a zafinancovať tak drobné úpravy a vylepšenia garáže.

 

Najprv vyčistite podlahu

Pri vyprataní garáže sa vyskytne aj skvelá príležitosť vyčistiť jej podlahu. Špina z auta, roztopená soľ zo zimy, unikajúce kvapaliny, vlhkosť. To všetko sa prenáša nielen do kvality podlahy, ale aj zápachu v garáži. Preto podlahu dobre pozametajte (ideálne cestárskou metlou) a nečistoty odstráňte. Ideálne je, ak máte tlakový čistič – takzvanú wapku. Mastné fľaky posypte sódou bikarbónou, ktorá mastnotu nasaje a môžete opäť zametať. Pri olejových škvrnách si pomôžte prostriedkom na umývanie riadu, pričom možno to bude chcieť niekoľko cyklov, kým sa škvŕn zbavíte. Ak je povrch garáže nekvalitný, zvážte nový poter, pričom neuškodí vymaľovať celú garáž hygienickou protiplesňovou farbou. Na pleseň si dajte dobrý pozor – pre vlhkosť a špinu sa jej tu môže dariť a tak naneste na prípadné špinavé zákutia prípravok s chlórom, nechajte pôsobiť – a vždy garáž pri týchto úpravách dobre vetrajte.

 

Čo s pneumatikami

Jedna z najobjemnejších vecí v garáži sú pneumatiky. Zvyčajne ich máme poukladané na sebe, no už dve autá v rodine spôsobia, že miesta v garáži poriadne ubudne. Jednou z možností je za poplatok nechať uskladnené pneumatiky vo vašom zvyčajnom pneuservise. Druhou možnosťou je kúpiť si regál určený na pneumatiky. Podľa veľkosti nájdete takýto regál už za 50 eur. Zručnejší si takýto regál budú vedieť vyrobiť aj sami – z dreva. Tak budete mať o pneumatiky dobre postarané bez toho, aby vám prekážali priestorovo, aj vizuálne.

 

Využite steny a strop

Veľkou výhodou garáže je, že auto nezaberie jej plný priestor. Ak však ukladáte veci na zem, po čase vám všetok priestor zaberú. Zainvestujte preto to zmontovateľných hliníkových políc, ktoré dáte k stenám a do nich zakúpte rôzne, ideálne vode odolné škatule. Do nich môžete veci vložiť a nálepkou ich označiť pre ľahšie hľadenie v budúcnosti. Na stenu zakúpte, alebo vyrobte nástenku na náradie. Každý kus tak bude mať svoje miesto, bude poruke a nebude zaberať miesto povaľujúc sa v priestore. Na steny môžete nainštalovať aj závesné systémy na bicykle, na ktoré ich jednoducho umiestnite a priestor na chodenie a parkovanie zostáva voľný. Stojany pritom poslúžia aj na lyžiarsku, či inú športovú výstroj. A v neposlednom rade – existujú aj šikovné vychytávky, ako primontovať drevené držiaky na plastové nádoby na strop. Ľahšie, no objemné predmety môžete dať do nich, nálepkou ich označiť odspodu - a využijete priestor až po samý vrch. K stropu umiestnite ľahko aj hliníkový rebrík – využiteľný nielen na škatule, ale všetky potrebné údržbové aktivity okolo domu.