S príchodom leta a zmenou počasia v posledných rokoch môžeme očakávať nielen intenzívne nárazové búrky a vietor, ale aj silnejšie teplotné vlny. Počas tých najhorúcejších dní leta sa budete chcieť schladiť doma – ale ako udržať v dome príjemný chládok?
Kým v zime zapíname kúrenie, v lete sa čoraz viac stáva aj na Slovensku samozrejmosťou, že do svojich domov a domácností inštalujeme klimatizáciu. Súvisí to so zmenami dlhodobého rázu počasia, kedy sú extrémy extrémnejšie a tak hoci v zime dokáže poriadne primrznúť, v lete zas hľadáme každý spôsob, ako sa schladiť. Tu je niekoľko tipov, ako na to:
Hoci to znie paradoxne, zateplenie výrazne pomôže prežiť horúce leto. Je to z toho dôvodu, že neizolované múry držia chlad len určitú dobu, no po čase sa prehrejú a po dlhšom období tepla sálajú teplo vo dne, v noci. A to spoznáte, keď sa spotení budete v posteli prehadzovať namiesto spánku. Zateplenie drží teplo – a to tak vnútri počas zimy, ako i vonku počas leta. Ide o izolačnú vrstvu a tá vás podľa svojho názvu izoluje od vonkajších extrémov. A to sa týka aj tepla a letných horúčav.
Hoci si v lete poviete, že sa doma miernym prievanom schladíte, získate tým len malý benefit, no do domu si „naťaháte“ množstvo zbytočného tepla. Nejde totiž len o to, aby vzduch cirkuloval, ale aby cirkuloval vzduch s tou správnou teplotou. A ak prúdi do domu horúci vzduch zvonku, všetko sa doma zohrieva. Pravidlom je, že vetrať by ste mali, až keď je teplota rovnaká, alebo nižšia ako vnútri a teda medzi 18-21ºC. Preto je vhodné vetrať v priebehu noci, kedy sa všetko ochladzuje. Cez deň naopak okná zatemnite, aby cez žalúzie či závesy do domu a bytu neprenikalo svetlo. Hoci si po zime prajeme veľa svetla, dobré je ho vpúšťať cez severné či tie strany domu, kam práve nepraží slnko.
Ak sa rozhodnete, že to s teplom už neviete vydržať a kúpite si klimatizáciu, majte na pamäti niekoľko vecí. Prvou a najpodstatnejšou je, že klimatizácia je veľkým žrútom elektriny. Najmä v roku, kedy sa ceny energií dramaticky zvyšujú, môže preto po chladnom komforte prejsť studený mráz po chrbte po otvorení vyúčtovania energií. Ak klimatizáciu už máte, určite nezanedbajte údržbu, najmä jej čisté filtre. Nielenže tak nešírite do ovzdušia vírusy a plesne, ale dokážete znížiť spotrebu energie klímou až o 15%. V neposlednom rade, neprežeňte to s chladením pod 18 stupňov a klímu nastavte v rozpálených dňoch na 25ºC. To šetrí peňaženku, preťaženie siete, aj teplotný šok pre vás pri príchode zvonku. Určite nenechávajte klímu pustenú kým ste mimo domu a aj keď ste doma, používajte ju na schladenie a vypnutie – nie permanentne zapnutú.
Ak chcete udržať svoj byt či dom v chlade, skúste naplno využiť letnú sezónu grilovania a vyhnite sa používaniu sporáka a najmä rúry. Tie zohrievajú interiér, kým grilovanie vonku nielen láka na užitie si aj tak krátkeho leta, ale aj šetrí energiu a teplotu. Ak nedisponujete klímou, skúste prenosný vetrák. Keď ho zapnete, postavte pred neho misu studenej vody, do ktorej dáte ľadové kocky z mrazničky. Vzduch, ktorý bude fúkať, bude ochladzovať celý interiér. Ak máte viacposchodový dom, presuňte sa, ak je to možné, do nižších poschodí, keďže teplo stúpa prirodzene nahor. Alebo z pivnice a nižších poschodí nechajte otvorené dvere, otvorte ventiláciu na vyššom poschodí a ventilátor umiestnite do chladnejšej miestnosti.
Keď už neviete vydržať vo vlastnej koži, môžete urobiť niekoľko jednoduchých trikov. Namiesto ľadovej sprchy, v ktorej sa vám stiahnu cievy a rozcirkuluje krv (a teda po krátkom schladení sa ešte viac zohrejete), dajte prednosť vlažnej sprche. Jedzte jedlá, ktoré telo nezaťažia moc – a skúste preto chladné polievky, alebo ľahké šaláty. Zredukujte náplň v perinách alebo sa na noc prikryte len obliečkami. A ak potrebujete, aby vám prestala vrieť krv v žilách, dajte zápästia a členky do studenej vody. Krv cirkulujúca v tele sa vám po chvíli schladí. A ak potrebujete zaspať v rozpálenej domácnosti, skúste dať obliečky do nepremokavej tašky a vložiť pred spaním do mrazničky. Chladivé zaspávanie máte zaručené.